Výstava brambor v Lukově 2016

Výstava brambor v Lukově 2016
9. listopadu 2016

28 – 30. října 2016

Výstava a ochutnávka brambor v Lukově

28 -30. října 2016

Foto z roku 2016 zde

Foto z roku 1015 zde

            Výstavu brambor spojenou s ochutnávkou připravili místní pěstitelé ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem ZO Moravské Budějovice a Lesonice na poslední říjnový víkend. Návštěvníci mohli zhlédnout 61odrůd brambor od 54 pěstitelů.

            Výstava brambor se konala v Lukově již podruhé v nově zrekonstruované farní budově. Letošní výstava zaznamenala výrazný nárůst počtu zastoupených odrůd i pěstitelů. Mimo místních poskytli vzorky svých výpěstků i pěstitelé z dalších 20 obcí. Největší počet vzorků různých odrůd připravil Ing. Jaroslav Marek z Lesonic. Obchodní společnost MEDIPO AGRAS z Havlíčkova Brodu, jejíž náplní je balení a loupání brambor pro obchodní řetězce, představila odrůdy vhodné pro přímý konzum i pro zpracování. 

            K ochutnávce bylo připraveno 8 odrůd, z nichž nejvíce chuťově zaujala odrůda Red Anna. Jedná se o českou poloranou odrůdu s červenou slupkou. Vzhledem i chutí opět zaujala i odrůda Double Fun, sytě fialového zbarvení slupky a části dužniny. Mezi ostatními byla velmi dobře hodnocena i Axa, Granada nebo Magenta Love známější pod označením „jahodová“ s purpurově červenou dužninou. Mezi 160 vystavenými vzorky brambor byla největším počtem zastoupena odrůda Laura, Adéla a Marabel.

K malému pohoštění připravili místní ženy i různě upravené brambory podle netradičních receptů.  

            O tom, že se výstava vydařila, svědčí řada pochvalných záznamů do farní kroniky. Účastnice výstavy z Českého Jiřetína napsala:  „Viděla jsem hezkou výstavu vzorně připravenou. Děkuji všem organizátorům za informace a milé přijetí, ať se Vám daří i příště.“

            Poděkování patří nejen organizátorům výstavy ale i těm, kteří se postarali o výzdobu, pohoštění a všem pěstitelům, kteří obohatili svými výpěstky sortiment odrůd. Brambory patří mezi základní a tradiční potravinu i v současné době. Jsme přesvědčeni, že si zaslouží i touto formou patřičnou propagaci.   

 

Ing. Pavel Bartes