Betlém u sester

Betlém u sester
19. prosince 2018

Unikátní betlém zve již pátým rokem k návštěvě Domu sv. Antonína

Po Rožďalovicích ve východních Čechách a Hradišti u Znojma se staly Moravské Budějovice třetím místem, kde našel své sídlo unikátní pohyblivý betlém, dílo brněnského kotláře Aloise Vajera.
Poté, co milosrdné sestry sv. Karla Boromejského, které jesličky vlastní, odešly v roce 2007 z křížovnického kláštera na Hradišti u Znojma do Města Albrechtic, ujal se betlému Dům svatého Antonína v Moravských Budějovicích, který rovněž patří sestrám boromejkám.
Místo našel betlém více než čestné – stojí v novém traktu domova. Po zapnutí motorového vypínače se celý mechanismus uvádí do provozu. A pak už je na co se dívat! Pozorný divák napočítá 52 postav, z nichž je 46 pohyblivých a 45 zvířat. Děje se tak díky důmyslnému systému řemínků a řetízků již téměř osmdesát let.
Zatímco však ve Znojmě o Vánocích proudily na Hradiště stovky zájemců o zhlédnutí této nevšední podívané, v Budějovicích není ještě betlém dostatečně znám. Tato atrakce, v níž se to všechno „hejbe“, zvoní, kde se ozývá hlas kukačky a létá anděl, stojí skutečně za to.
Betlému je letos přesně 77 let, pochází z roku 1935, a je čtvrtou dochovanou prací Aloise Vajera. Uvádí se, že byl zhotoven za pouhé čtyři měsíce. Z jeho rukou vyšly ještě tři podobné jesličky. Dle sdělení Viktora Dvořáka, odborníka na Vajerovy betlémy, bývá jeden vystavován v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích, druhý z Údolní ulice v Brně se po bombardování města v roce 1944 nedochoval a třetí se nachází v kostele sv. Václava v Tišnově.
Čtvrté, poslední Vajerovo dílo možno navštívit v Domě svatého Antonína v Moravských Budějovicích po celé vánoční období až do svátku Křtu Páně.                                                                                                
                                                                        Pavel Kryštof Novák

Foto zde.